SPOR SAHA KURULUMU

Spor saha yapımına olan talep her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde sporla ilgilenen kişilerin sayısını düşündüğümüz zaman, yeni alanlar açılmasına da ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz.

  • Açık halı sahalar,
  • Kapalı halı sahalar,
  • Çok amaçlı spor sahaları

Olmak üzere farklı saha türleri bulunmaktadır. İlk olarak sizlere açık halı sahalardan bahsetmek istiyoruz. Üst kısmının açık olması ve çok daha basit bir şekilde kurulabilmesi sebebiyle sıklıkla tercih edilen bir saha türüdür.

Hava koşullarının genelde iyi olduğu bir alana yaptırdığınız zaman oldukça kârlı olan bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü tavan kısmında kapanmasını sağlayacak herhangi bir çatı bulunmamaktadır. Bu da hava olaylarının sahaya etki edeceği anlamına gelmektedir.

Sahanın tabanında suni çim kullanılmaktadır. Suni çimler, hava olaylarından etkilenmeyen harika yapıda çimlerdir. Oldukça kolay bir şekilde kurulumları yapıldığı gibi çok uzun yıllar boyunca aşınmadan kullanımları da mümkündür. Bazı sahalarda doğal yapıda olan çimler de bulunmaktadır. Tamamen isteğe bağlı bir durumdur.

Kapalı Halı Sahalar

Halı saha kurulumu denildiği zaman akla gelen bir diğer saha türü de kapalı sahalardır. Genel olarak iklim koşullarının elverişsiz olduğu alanlara kurulmaktadırlar. Olumsuz iklim koşullarından spor yapan kişilerin etkilenmemesi amacıyla geliştirilmiş olan harika bir sistem olduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak çatı kısmını örtmek için trapez sac kapama kullanılmaktadır. Çok uzun ömürlü olması ve sağlam olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Taban kısmında genel olarak sentetik yapıda olan çimler tercih edilmektedir.

Sahanın etrafı için kullanacağınız çitin modeline de siz karar verebilirsiniz. Açık sahalarla kıyaslama yaptığımız zaman, kapalı sahaların maliyetlerinin daha yüksek olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Çünkü iklimden etkilenilmemesi için bir çatı gerekmektedir. Kullanılan çatı da ekstra maliyet anlamına gelmektedir.  Bu sebeple mümkün oldukça açık sahalar tercih edilmektedir.

Halı Saha Ölçüleri

Halı saha ölçüleri temel olarak aynıdır. Belirli standartlarda olan ölçüler bulunmaktadır. Ancak dilerseniz farklı bir ölçüde saha yaptırılmasını da talep edebilirsiniz.

Spor saha türlerinden bir diğeri de çok amaçlı sahalardır. Çok amaçlı sahalarda birden fazla spor aynı anda yapılabilmektedir. Bu da yaptıran kişiye hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf sağlayan bir durumdur.

  • Voleybol,
  • Basketbol,
  • Badminton

Gibi pek çok farklı spor aynı anda oynanabilmektedir. Saha yaptırmaya karar verdiğiniz zaman öncelikle zemini hazır bir hale getirmeniz gerekmektedir. Saha yaptıracağınız alanın zemininin bir sorun yaşanmaması için tamamen düz olması gerekmektedir.

Daha sonrasında çelik malzemeler kullanılarak saha hazır bir hale getirilir. Üst kısmı çatıyla kapatılan sahalara bir de aydınlatma sistemi eklemek gerekmektedir. İşini iyi bir şekilde yapan uzman bir firmayla çalıştığınız zaman, size gerekli olan her türlü yönlendirme de yapılacaktır.

Herhangi bir saha türünü yaptırmak veya bilgi almak isterseniz, dilediğiniz zaman firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 

Ankara halı saha yapımı-Ankara halı saha kurulumu-Ankara spor saha yapımı-Ankara spor saha kurulumu-Ankara halı saha imalatı