HALI SAHA İMALATI

Halı saha imalatı oldukça özen gösterilmesi ve titiz şekilde çalışılması gereken bir alandır. Bu noktada iyi bir firmayla çalışmanızın oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Zemin çalışmalarından tutun da aydınlatma işlemlerine kadar her türlü detaya ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de alanda yapılan çalışmalar esnasında dikkatli davranılması gerekmektedir.

Dilerseniz kapalı bir halı saha dilerseniz de açık bir halı saha yaptırabilirsiniz. Kapalı halı sahaların bir de çatıları olduğu için açık halı sahalarla kıyasladığımızda daha fazla aşama gerektirdiklerini söylememiz mümkündür. Bulunduğunuz yerde iklim koşulları elverişliyse açık bir halı saha yaptırabilirsiniz. Ancak havanın sürekli bozuk olduğu, her an yağış alan bir yerde yaşıyorsanız kapalı bir saha yaptırmanız, daha yerinde bir davranış olacaktır.

Açık Halı Saha Yapımı

Açık bir halı saha yaptırmanız gerektiğinde, kullandığınız suni çimin kalitesinden tutun, sahanın etrafını çevirdiğiniz tel örgülerin kalitesine kadar her noktada ekstra dikkatli şekilde çalışılmalıdır.

Açık halı sahalarda en önemli unsurlardan birinin suni çimlerin kalitesi olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Kaliteli bir suni çim yaptırdığınız zaman;

  • Çok uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanmanız mümkün olacaktır.
  • Suni çiminiz UV korumalı olduğu için her an aynı canlı yeşil rengini koruyacaktır.
  • Dört mevsim boyunca kullanımınıza uygun olacaktır ve hava koşullarından etkilenmeyecektir.

Gördüğünüz gibi çitler kaliteli olduğu zaman halı saha imalatı da buna paralel şekilde kaliteli olacaktır diyebiliriz. Açık bir halı saha yapmaya başlandığı zaman öncelikle zemin çalışmaları yapılmaktadır. Zeminde yapılan çalışmalar, daha sonra herhangi bir problem çıkmaması açısından oldukça önemlidir.

Zemini tamamen düz bir konuma getirdikten sonra sahaya hava koşulları sebebiyle suyun sahada sorun yaratmaması amacıyla drenaj kanalları yerleştirilmektedir. Kar yağdığı zaman, kar sahada donmasın diye de sahaya ısıtma sistemleri yerleştirilmektedir.  Zemine demir yerleştirilip suni çimler serilir ve daha sonrasında kaleler, fileler yerleştirilip saha çizgileri çizildikten sonra saha tamamlanmış olur. Oyunun seyrini etkilememesi adına sahanın etrafı da telle çevrilmelidir.

Kapalı Halı Saha Yapımı

pvc tel örgü sistemeleri
pvc tel örgü sistemeleri

Saha çeşitlerinden bir diğeri de kapalı halı sahalardır. Yazımızın bu kısmında da kapalı halı sahalardan bahsetmek istiyoruz. Öncelikle kapalı sahaların üst kısımları kapalı olduğu için daha fazla aşama gerektirdiğini söylememiz mümkün olacaktır.

Kapalı halı sahalara da tıpkı açık halı sahalarda olduğu gibi zemin çalışmalarından başlanmaktadır. Saha yapmak istediğiniz alan güzelce kazılır ve zeminde çalışma yapılır. Daha sonradan sorun teşkil etmemesi açısından her türlü unsur kontrol edilir. Drenaj kanalları ve ısıtma sistemleri de alan kazıldıktan sonra güzelce yerleştirilir.

Kapalı halı saha imalatı konusunda bir diğer aşama da demir çelik çalışmaları aşamasıdır. Sahanın üstü kapalı olacağı için çatıyı tutması için kolonların yerleştirilme işlemi bu aşamada yapılmaktadır. Sahanızın uzun yıllar boyunca güvenli bir şekilde kullanabilmek için kolon yerleştirme aşamasında oldukça dikkatli olmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Kolonlar güzelce yerleştirildikten sonra sahanın zeminin yapılması aşamasında gelinecektir. Kaliteli bir suni çim kullanmanız demek, sahanızın çok uzun yıllar boyunca kullanmanız anlamına gelmektedir. Suni çimler zaten daha kolay şekilde yerleştirilmesi amacıyla rulolar halinde üretilmektedir. Bu da sizlere oldukça kolaylık sağlayacak bir özelliktir.

Suni çimleri iyice yerleştirdikten sonra sonraki aşamanın sahanızın üstünü kapatma aşaması olduğunu söyleyebiliriz. Trapez sac çatı kullanmanız bu noktada daha faydalı olacaktır. Saha için gerekli olan kaleler, saha çizgileri gibi detaylar da halledildikten sonra sahanız neredeyse hazır bir hale gelecektir.

Son olarak da sahanızın aydınlatma süreçlerini halletmeniz gerekecektir. Bu noktada ışıklandırmanın çok iyi yapılması gerekmektedir. Çünkü çok fazla ışık kullanırsanız da sorun olur, çok az ışık kullanırsanız da sorun olur. İkisi arasındaki dengeyi iyi şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

Halı Saha Maliyetleri

spor saha kurulumu
spor saha kurulumu
  • Halı saha yapmak için seçtiğiniz alanın büyüklüğü,
  • Halı sahanın zemininde kullanmış olduğunuz suni çimin ne derece kaliteli olduğu,
  • Altyapı çalışmalarının ne şekilde işlediği,
  • Çatıda kullanılan malzeme,
  • Aydınlatma sistemlerinde kullanılacak olan ışıklandırma sistemi

gibi her türlü unsurun fiyatların belirlenme aşamasında etkili olduğunu söyleyebiliriz. Aklınıza takılan sorular olduğunda irtibat numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda online halı saha imalatı yazıp sitemiz üzerinden de sipariş verebilirsiniz.