HALI SAHA FİRMALARI

Halı saha firmaları yazıp araştırma yaptığınız zaman pek çok firmayla karşılaşabilirsiniz. Özellikle de son dönemlerde halı sahalara olan ilgi ekstra artmış durumdadır. Diğer yandan yaşadığımız toplumun da halı sahalara olan ilgisi de ortadadır.

Halı saha yaptırmak temelde bakıldığında uzun soluklu ve titiz çalışılması gereken bir süreçtir. Saha yapımında her aşamada aynı düzeyde titiz davranılması gerekmektedir. Bu şekilde davranıldığı zaman ortaya kusursuz bir saha çıkmış olur ve sonradan da herhangi bir problem yaşamazsınız.

Halı sahalar; açık halı saha ve kapalı halı saha olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Öncelikle sizlere kapalı halı sahalardan bahsetmek istiyoruz.

Kapalı Halı Saha Nasıl Yapılır?

spor saha malzemeleri
spor saha malzemeleri

Kapalı bir halı saha yapmak, açık bir halı saha yapmaya göre daha fazla çalışılması gereken çok detaylı bir süreçtir. Genel olarak kapalı halı sahaların iklimin elverişsiz olduğu yerlerde tercih edildiklerini söyleyebiliriz.

Kapalı bir halı sahaya öncelikle altyapı çalışmalarından başlanmaktadır. Sahayı yaptırmak istediğiniz alanı seçtikten sonra alanda herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için kazı çalışmaları yapılmaktadır. Burada göz ardı edilen bir sorunun ileride çok daha büyük sorunlara yol açabileceğini söylememiz mümkündür.

Kazı çalışmaları yapılan alanı doldurma işleminden sonra alana drenaj sistemleri ve ısıtma sistemleri yerleştirilmektedir. Halı saha firmaları bu noktada oldukça dikkatli şekilde davranmaktadır.

Altyapı çalışmalarından sonra bir sonraki işlem de demir-çelik çalışmaları olmaktadır. Sahanızın üst kısmını kapatacağınız için çatıyı yerleştirmek amacıyla kolon yerleştirmeniz gerekmektedir. Ancak sahada güvenliği en yüksek düzeyde sağlamak amacıyla kolonların çok iyi şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir.

Bir sonraki ve belki de en önemli aşama sahanın zeminin oluşturulması aşamasıdır. Sahanın zemininde uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde kullanabilmeniz amacıyla suni çimleri kaliteli tercih etmelisiniz. Kaliteli bir suni çim yaptırmak demek, saha zemininde aradan ne kadar zaman geçerse geçsin bozulma olmaması demektir.

Sonrasında kolonların üzerine çatıyı yerleştirip sahanızın üstünü öyle kapatabilirsiniz. Daha kaliteli ve sağlam bir çatı isteyenlerin  trapez sac çatı tercih etmesini  tavsiye ederiz. Sahanın son aşamalarından biri de sahaya gerekli ekipmanların yerleştirilmesi aşamasıdır.

Kapalı halı saha yapımının en son aşaması ise aydınlatma sistemleridir. Işık tercihini çok iyi şekilde yapmanız gerekmektedir. Işığın ne çok az ne de çok fazla olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kaliteli bir ışıklandırma yapmış olursunuz.

Kapalı Halı Saha Yapımında Maliyetler

Kapalı bir halı saha yaptırmak istiyorum, maliyeti ne olur? Gibi sorularınız varsa, somut bir fiyat vermenin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Bu noktada maliyete etki eden bazı unsurlar vardır. Bu unsurların neler olduğundan yazımızın bu kısmında sizlere bahsedeceğiz.

Öncelikle saha yapmak için seçtiğiniz alanın konumu ve büyüklüğünün maliyete etki ettiğini söyleyebiliriz. Diğer yandan halı saha firmaları yazıp firma seçtiğiniz zaman, seçtiğiniz firmanın da fiyatlandırma aşamasında etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bazı dönemlerde firmalar indirim yapmaktadır. Bu indirimlere denk geldiğiniz zaman çok daha uygun fiyatlarla saha yaptırmanız mümkün olacaktır.

  • Saha zemininde kullanmış olduğunuz suni çimin ne derecede kaliteli olduğu,
  • Saha yapım aşamasında kullandığınız malzemelerin kalitesi,
  • Altyapı çalışmaları esnasında karşılaşılan sorunlar,
  • Işıklandırma

Gibi her türlü etkenin fiyatların belirlenmesinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Açık Halı Sahalar Nasıl Yapılmaktadır?
pvc tel örgü farkı
pvc tel örgü farkı

Saha yapımında tercih edebileceğiniz bir diğer saha türü de açık halı sahalardır.  Genel olarak iklim koşullarının elverişli olduğu alanlarda açık halı sahalar tercih edilmektedir.

Açık halı sahalara da tıpkı kapalı halı sahalarda olduğu gibi zemin çalışmaları ile başlanmaktadır. Zemin çalışmaları en titiz şekilde yapılır ve alana drenaj sistemleri ile ısıtma sistemleri yerleştirilir. Daha sonrasında ise zemin tamamen düz bir hale geldiğinde kapatılır ve kaliteli suni çim yerleştirilir.

Açık halı sahaların üstü açık olduğu için hava koşullarından etkilenmesi de daha yüksektir. Bu sebeple suni çim tercih aşamasında ekstra dikkatli olunmalıdır. Zemin de tamamlandıktan sonra ekipmanlar sahaya güzel bir şekilde yerleştirilir. Daha sonrasında alanın etrafı da hem güvenlik amacıyla hem de oyunun seyrini etkilememesi için tel örgüyle çevrilmelidir.

Böylece sahanız tamamlanmış olur. Online halı saha firmaları yazıp sitemiz üzerinden de gerekli olan her türlü bilgiye ulaşmanız mümkündür. Aklınıza takılan bir soru olduğunda dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.