Beton Direk

Elektrik iletiminin sağlanması adına çeşitli direklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada ülkemizde hemen her yerde görülen ve elektrik dağıtımı için de ihtiaç duyulan elektrik direkleri arasında beton direk de yer almaktadır. Çimento ve çeşitli birçok katkı maddesi ile suyun belirli oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulan beton malzemesi sayesinde yüksek dayanıklı beton direklerin oluşturulması mümkündür. Beton direklerin üretiminde savurma veya titreşim metotları da fazlasıyla kullanılmaktadır.

Bu metotlar ile birlikte üretilen direklere betorname ismi de verilir. Santfirüj metoduyla da üretilen direklerin iç kısımları boş olup, vibrasyon yöntemi kullanılarak üretilmekte olan direklerin iç kısmı ise doludur. Savurma yöntemi de beton içinde oluşan fazla suyun dışarıya atılmasını sağlar. Bu yöntemler sayesinde üretilen direklerin kesiti daire şeklinde olup dış yüzeyi pürüzsüz olarak da sunulmaktadır. Bu tür direkler daha fazla tercih edilmektedir.

Beton Direkler Nerelerde Kullanılır

Çok fazla kullanım alanına sahip olan beton direk sistemleri daha çok park saha alanlarında, bahçe, işyeri sahası, arazi, konut yapıları, kamu kurumları, tarla, bağ gibi alanlarda tercih edilmektedir. Özel mülke ait olan arsa, villa gibi alanlarda geniş arazi olması sebebiyle de çok fazla tercih edilen bu direklerin kullanım alanı oldukça yaygındır.

Beton Direklerin Sunduğu Avantajlar ve Dezavantajlar

Beton hammaddesi ile üretilen ve elektrik alanında kullanılan beton direklerin sağlam ve dayanıklılıklarının yanı sıra oldukça büyük avantajları da vardır. Bu avantajlar genel olarak şunlardır:

  • Atmosfer olaylarından kolay kolay etkilenmezler,
  • Çok az bakıma ihtiyaç duyarlar,
  • Tepe kuvvetleri oldukça büyüktür
  • Kaçak akımlar noktasında güvenli yapılara sahiptir

Böylesine avantajları olduğundan ötürü çok fazla tercih sebebi olan beton direkler ile birlikte istenen verim sağlanabilir. Elektrik akımının yönlendirilmesi ve dağıtılmasında da yine beton direkler oldukça önemli noktadadır.

Avantajlarının yanısıra beton direkler çeşitli dezavantajlara da sahiptir. Kırılgan bir yapı göstermeleri en büyük dezavantajlarından biridir. Tek parça olarak taşınmaları da bu sebepten dolayı oldukça zordur. Çok ağır olmaları da yine montaj yaparken insanları fazlasıyla uğraştırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here